Nelegalaus turinio platintojams – sunkūs laikai: policijos baudos ir užšaldytos sąskaitos

Nubausti asmenys platinę kuponus vogtam turiniui žiūrėti, jų sąskaitos užšaldytos. Svetainėje tasku-kuponai.lt buvo galima įsigyti kuponų, kuriais leidžiama atsiskaityti už neteisėtai teikiamas Filmai.in ir kitų piratinių svetainių „paslaugas“. Svarstoma ateityje baudas skirti ne tik vogto turinio pardavinėtojams, bet ir jo žiūrovams.

„Lietuvoje net 85 proc. piratinių svetainių turinio sudaro neteisėtas audiovizualinis turinys, dažniausiai tai filmai, 10 proc. – knygos, likusi mažuma – muzika ir kitas turinys“, – sako LRTK atstovas Andrius Katinas.

„Nemažai vartotojų teigia, kad lankėsi piratinėse svetainėse, nes nežinojo, kad viešinamas turinys nelegalus. Iš tiesų, tokie puslapiai sudaro legalios svetainės įspūdį. Tačiau, svarbu atkreipti dėmesį į ženklus, padedančius atpažinti, kad svetainėje gali būti nelegalaus turinio: naudojami IP adresai vietoje domenų, atsiskaitoma per mums neįprastas mokėjimo platformas, nėra e. bankininkystės sąsajų“, – sako Daiva Borkertaitė, Legalaus turinio aljanso „baLTAs“ atstovė.

„Atpažinti padeda ir tai, kad užblokavus nelegalaus turinio svetainę į ją bandęs patekti vartotojas pamato informacinį pranešimą, kad svetainė nelegali, joje vykdoma veikla neteisėta, paaiškinama, kodėl ten lankytis negalima ir pasiūlomos alternatyvos, kur galima rasti legalų turinį“, –  sako A. Katinas.

LRTK atstovo teigimu, efektyviausiai kovoje prieš piratavimą veikia nuolatinė stebėsena ir sąskaitų užšaldymas. Iš viso per 5 mėnesius LRTK sustabdė 12 nelegalaus turinio perpardavinėtojų.

Sustabdyti piratus galima tik naudojant visą komplektą priemonių bei nuolat bendradarbiaujant su policija ir įvairiais interneto paslaugų teikėjais. 

„Interneto piratai geba rasti įvairių būdų prasmukti ir siūlyti nelegalų turinį. Todėl svarbu bendradarbiauti su paieškos sistemomis, soc. tinklais, svetainių talpinimo paslaugų teikėjais. Ypač reikšmingas bendradarbiavimas su policija – ji padeda užtikrinti, kad žmonėms, kurie užsiima piratinio turinio sklaida, neliktų nebaudžiamumo iliuzijos, kai sustabdoma viena ar kita svetainė“, –  sako D. Borkertaitė.

Vienas iš tikslų – pasiekti, kad ir paieškų sistemos, tokios kaip „Google”, ribotų piratinio turinio svetainių rodymą paieškos rezultatuose. Šiandien paieškos sistemose vis dar galima rasti piratinio turinio svetaines, kurias valstybės institucijos yra įpareigojusios blokuoti – Filmai.in, Linkomanija.net, Pirate Bay ir kt.