Smūgis piratų verslui: atsiskaityti už piratinį turinį per Lietuvos finansų sistemą taps neįmanoma

Seimo Kultūros komitetas vienbalsiai pritarė Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pakeitimams ir sudavė dar vieną smūgį piratų verslui Lietuvoje. Netrukus Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) galės nurodyti bet kuriai šalies finansų įstaigai nutraukti mokėjimus vogto autorinio turinio internete platintojams.

„Ši įstatymo pataisa – didelis žingsnis kovoje su piratavimu Lietuvoje. Džiaugiuosi, kad kolegos Seime bei Prezidentas į tai pažiūrėjo rimtai ir vieningai. Šie įstatymo pakeitimai dar labiau apsunkins piratų veiklą ir veiksmus internete, kur piratavimo mastai – didžiausi“, – įstatymo pataisas komentavo Kultūros komiteto narys Vytautas Kernagis.

Atsiskaityti už nelegalų turinį iki šiol buvo galima elektroninėse parduotuvėse populiariais mokėjimų surinkimo būdais. Anot parlamentaro, dėl šios priežasties Lietuvos vartotojai dažnai nė negalėdavo atskirti, kad atsiskaitoma būtent už vogtą turinį. „Jei per tą pačią mokėjimų sistemą internete įsigyjate maisto produktus, galbūt neįtarsite, kad šį sykį perkate neteisėtą produktą. Taip sukuriamas klaidingas patikimumo įspūdis“, – mano V.Kernagis.

Įstatymo pataisa dėl Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo apsunkins nelegalaus turinio vartojimą internete. Tačiau tai dar ne viskas, nes kovoje su piratavimu Lietuvoje svarbu, kad ir internetinėse paieškos sistemose nebūtų galima lengvai rasti nelegalaus  autorinio turinio. Būtent paieškos sistemose vartojai dažniausiai ir randa piratinį turinį.

„Itin teisingas ir tikrai daug vilties suteikiantis šis Seimo žingsnis pažeidėjus bausti užkertant kelią atsiskaityti už neteisėtą turinį. Kita vertus, kovoje su piratų verslininkais svarbios kompleksinės priemonės. Logiškas sekantis žingsnis, kartu su informacinės paieškos sistemos „Google“ pagalba, būtų riboti nelegalaus turinio radimą populiariausioje paieškos sistemoje. Tikimės, kad „Google“ palaikys šiuos siekius ir taip padės Lietuvai kovoti su nelegalaus turinio platinimu internete“, – teigia advokatas dr. Mantas Rimkevičius, bendrovės „Cgates“ teisės departamento vadovas ir informacinių technologijų ir reklamos teisės ekspertas.

Įstatymo pakeitimais džiaugiasi ir legalaus turinio aljanso „Baltas“ nariai. Aljansas vienija įvairias organizacijas, kurios realiai patiria nuostolių dėl šalyje nevaldomo piratavimo mąsto.

„Kad ir kaip būtų gaila, tačiau piratavimo srityje Lietuva vis dar pirmauja visoje Europos Sąjungoje. Mūsų šalies turinio kūrėjai, teisių turėtojai, platintojai, visa kino, transliuotojų industrija kasmet patiria didžiulių nuostolių, kurių masto valstybė niekuomet nėra net bandžiusi įvertinti. Esame tikrai dėkingi, kad pastaruoju metu įstatymų leidėjai nuveikė daug siekdami užtikrinti  geresnę legaliai veikiančių rinkos dalyvių, turinio teisės turėtojų, autorių teisių apsaugą ir Lietuvą patraukiant iš intelektinės nuosavybės teisių negerbiančių valstybių grupės“, – teigia Andrė Balžekienė, kino teatrų „Pasaka“ ir platformos „ŽMONĖS Cinema“ vadovė.

A.Balžekienės teigimu, „jaučiame didelį Kultūros ministerijos palaikymą. Vis tik iki šiol nebuvo pakankamai apčiuopiamų kovos su nelegaliu piratavimo verslu rezultatų. Šis įstatymo pakeitimas – svarbus žingsnis pirmyn, tačiau sustoti negalime. Privalome toliau sistemiškai dirbti saugodami  turinio kūrėjus bei Lietuvos įvaizdį šioje srityje.“

Įstatymą dėl Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pakeitimų jau pasirašė ir Prezidentas Gitanas Nausėda. Jis įsigalios nuo 2021 m. lapkričio 1 d.

Legalaus turinio aljansas „Baltas“ legalaus turinio gynimui ir kovai su piratiniu verslu skirta iniciatyva. Pirmąjį tokį Aljansą Lietuvoje sudaro legaliai veikiantys turinio transliuotojai ir platintojai, teisės turėtojai ir kino industrijos atstovai.  Asociacijos nariais yra Festivaliai „Kino pavasaris“, „Scanorama”, „Nepatogus kinas”, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, bendrovės „Cgates“, „Bitė Lietuva“, Kino teatras „Pasaka“, platforma „ŽMONĖS Cinema“, AS TV Play Baltics (platforma „Go3”),  advokatų kontoros „Sorainen ir partneriai“, „TGS Baltic“, „Metida“.